نوع داده Float و Double در PHP: تفاوت و کاربردها

نوع داده Float و Double در PHP: تفاوت و کاربردها

تمام ویدیوهای دوره آموزش جامع زبان برنامه‌نویسی PHP
آشنایی با زبان PHP، نصب و راه‌اندازی پی اچ پی
آشنایی مقدماتی با زبان Php
انواع داده ابتدائی (اصلی) در PHP
عملگر‌ها در زبان PHP
ساختار دستور‌ها و حلقه‌ها در PHP
آشنایی با توابع، فایل‌ها و...

نوع داده‌های "float" و "double" در زبان برنامه‌نویسی PHP دو نوع داده اعشاری (floating-point) هستند که برای نمایش اعداد اعشاری با اعداد صحیح و اعداد ممیز شناور (با اعشار) استفاده می‌شوند. این داده‌ها به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا با اعداد دقیق به صورت اعشاری عمل کنند.

 

نوع داده float در PHP

نوع داده "float" در PHP برای نمایش اعداد اعشاری با تقریباً هر دقت ممکن استفاده می‌شود. این اعداد از نقطه شناور معمولاً به‌عنوان "معیار ممیز شناور" (floating-point) معروفند. مقادیر این نوع داده ممکن است شامل اعداد اعشاری مثل 3.14 یا 0.123456789 باشند. توانایی انجام محاسبات دقیق برای اعداد اعشاری در محدوده دقت معینی را دارند. به‌عبارت دیگر، این اعداد می‌توانند تا حدودی دقیق باشند و برای بسیاری از کاربردها کافی هستند.

مثال:

$pi = 3.14159; $price = 19.99; $temperature = -5.5;

نوع داده double در PHP

نوع داده "double" نیز برای نمایش اعداد اعشاری استفاده می‌شود، اما با دقت بیشتر نسبت به نوع داده "float". این دقت اضافی معمولاً به افعال دقیق‌تر در محاسبات عددی کمک می‌کند. در واقع، نوع داده "double" در PHP معمولاً از استاندارد IEEE 754 پیروی می‌کند که دقت بیشتری در نمایش اعداد اعشاری فراهم می‌کند.

مثال:

$high_precision_value = 123.4567890123456789;

نکته: اغلب در PHP از نوع داده "float" برای اکثر محاسبات عددی استفاده می‌شود و نیاز به نوع داده "double" به صورت معمول در برنامه‌نویسی PHP وجود ندارد. اما اگر نیاز به دقت بیشتر در محاسبات عددی داشته باشید، می‌توانید از "double" استفاده کنید.

در نهایت، انتخاب بین "float" و "double" بستگی به نیاز‌های مخصوص برنامه شما دارد. اگر نیاز به دقت بیشتر در محاسبات دارید، "double" مناسبتر است، اما اگر دقت کمتری قابل قبول باشد، "float" معمولاً کافی است.

ارسال نظر :
پاسخ به